Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Vzpomínka k 50. výročí úmrtí světícího biskupa olomouckého Stanislava Zely

Vzpomínka k 50. výročí úmrtí světícího biskupa olomouckého Stanislava ZelyFarnost Soběchleby připravuje vzpomínkovou slavnost  v sobotu 7. prosince 2019 od 10:00 ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Soběchlebích u Hranic na Moravě. Zveme duchovní, řeholníky, řeholnice i prosté věřící, všechny, kteří chtějí uchovat důstojnou památku na vzácného člověka, věrného biskupa a také mučedníka totality. 

  P. Josef Červenka,                                                                                                          ing. Miloslav Jančík

farář v Soběchlebích                                                                                                   starosta obce Soběchleby                                                             

 Zela 2019 plakát.jpg

Zápis o úmrtí a pohřbu pana biskupa z kroniky soběchlebské farnosti

Pan biskup Stanislav Zela, rodák z Horních Nětčic, onemocněl ihned po rehabilitaci. Koncem června 1969 byl operován v Olomouci, bylo zjištěno že má rakovinu jater. Koncem září odjel do Radvanova u Tábora, přes veškerou péči tamějších sester zemřel 6. prosince 1969 a 11. prosince byl pochován v Soběchlebích, kde se také na výslovné přání zemřelého konaly všechny obřady.

Tedy nikoli v Olomouci jak to chtěli představitelé tamější kapituly. Toto přání projevil několikrát ústně a v roce 1967 to napsal administrátorovi v Soběchlebích Dr. Jaroslavu Kúřilovi a ostatně si to přál podle své poslední vůle. Na kapitule a páni kolem, spíše z neznalosti faktu byli dost rozčarování a pravděpodobně proto se  nikdo z kapituly nezúčastnil pohřbu, což bylo všeobecně odsouzeno.

Pohřeb na přání pozůstalých organizoval soběchlebský administrátor Dr. Jaroslav Kuřil. Zúčastnilo se ho přes velkou zimu a vánice na 300 kněží asi 200 řeholních sester a přibližně 3000 věřících z celého Záhoří i dalšího okolí. Koncelebrovali 4 biskupové biskup Hlouch z Českých Budějovic, biskup Trochta z Litoměřic, biskup Otčenášek z Hradce Králové a světící biskup z Prahy Kajetán Matoušek. Biskup Tomášek se omluvil pro nemoc, byl zde také zástupce biskupa brněnského.

Pan biskup chtěl mít velmi prostý pohřeb jako každý jiný rodák z Horních Nětčic. Po dva dny leželo jeho tělo v kapli v Horních Nětčících.

V 9:00 ráno vyšel průvod z Horních Nětčic. V 10:00 mu všichni biskupové a kněží jdou naproti na kraj Soběchleb, průvod vchází do kostela, který nestačil pojmout všechny zúčastněné. Mše svatá byla koncelebrovaná, kázání měl pan biskup Hlouch, na hřbitově pochovával za přítomnosti všech biskupů synovec zesnulého páter František Vykopal, vikář v Kroměříži, rodák z Dolních Nětčic. 

To Soběchleby neviděli ještě ve svých dějinách a sotva kdy ještě uvidí. Za rodáky z Horních Nětčic se rozloučil pan Václav Libosvár.


Počasí

Pátek Polojasno 31/16 °C
Sobota Zataženo 18/12 °C
Neděle Zataženo 20/10 °C
Pondělí Skoro jasno 21/11 °C