Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
Velikonoční výstava
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Organizace a spolky > Spolky > Český svaz včelařů

Český svaz včelařů

Včela člověku

Tobě, člověče, opyluji Tvé zahrady,
Aby dávaly plody Tvé rodině i dětem.
Skrze mne dostává se Ti bohaté úrody
Z Tvých luk i polí.
Tobě dávám mateří kašičku,
Která Ti navrací sílu,
Dává i tvé ženě
Krém pro její krásu a hebkou pleť.
Vám, lid, nosím pyl, ambrosii i nektar,
Vám dávám propolis,
který léčí nemoci lidského stáří
i dává kouzelný hlas houslím.
Tobě, člověče, dám i vosk Tvé svíce poslední.
Beze mne se nenasytíš – Tvá příroda Tě nepohostí.
Beze mne se neuzdravíš – Tvé byliny Tě nevyléčí.
Jsi silnější, jsi na řadě, chraň nás, sic spolu zahyneme.

Kořeny včelařství můžeme vysledovat již v 10. Století. Med byl velmi ceněné zboží, na trzích se směňoval za sůl v poměru 1:1. Takzvaní brtníci provozovali včelařství jako živnost, na jejímž rozvoji měla velkou zásluhu Marie Terezie, vydáním včelařských patentů. Osvobodila jimi chov včel od daní a poplatků, včelaři mohli se svými včelstvy putovat po kraji bez jakéhokoliv omezení a pobývat s nimi i na soukromých pozemcích. První včelařský spolek pak byl založen roku 1864 v Chrudimi. 

Včelařství na Moravě bylo rozšířeno od nepaměti, ale pravým organizátorem byl biskup olomoucký Bruno ze Schauenberku (1247-1281). Ten ve své poslední vůli z 27. 9. 1267 ustanovil mimo jiné. „Také nařizujem, aby se obnovily a zřídily 3 včelíny a to jeden ve Svitavách, jeden v Kelči a jeden v Mohelnici. Aby jak včelíny, tak jednotlivé brtě roztroušené po lesích k oněm místům příslušných, měl na starosti olomoucký kanovník zvaný kustos“.
Opatrování těchto včelínů provozovali zvláštní včelaři, brtníci, kteří nejen opatřovali včelám pastvu, ale také provozovali veškerý včelařský průmysl. Že kromě panských včelínů bylo i hodně včelínů soukromých, nám potvrzuje i kniha cechovní z Lipník nad nad Bečvou, založená v roce 1714. Do této knihy byli zapsáni všichni emíři panství helfštýnského a lipenského.

S rozvojem včelařství narůstala potřeba bližšího styku mezi včelaři. V oblasti Záhoří nebyl ustanoven včelařský spolek, jen někteří jedinci byli organizováni ve včelařském spolku v Bystřici pod Hostýnem nebo v Lipníku nad Bečvou.

Z podnětu soběchlebských včelařů se začala rodit myšlenka utvoření samostatného spolku pro Soběchleby a okolí. Včelaři ze Záhoří přestávali mít zájem o práci ve spolku v Lipníku nad Bečvou. Začali se sdružovat kolem Soběchleb. V zápisu kroniky včelařské organizace Soběchleby se píše, že dne 3. 12. 1958 se sešlo na společném setkání 20 včelařů a dali podnět ke společné práci. Bylo vytvořeno prozatímní vedení, které řídilo činnost utvořeného spolku.
Navrženi byli tito členové: Kunovský Vojtěch – předseda, Macháček Ladislav – jednatel, Cielecký František – pokladník, Vymětalík Josef – člen výboru, Částečka Josef – člen výboru.

Tato činnost trvala až do 7. 2. 1965, kdy došlo k rozdělení organizace v Lipníku nad Bečvou. Včelaři z obcí Soběchleby, Radotín, Dolní Nětčice, Kladníky, Lhota a Hlinsko zahájili oficiální činnost organizace ČSV Soběchleby a okolí. Později se přidali ještě členové obcí Bezuchov, Oprostovice, Žákovice, Horní Nětčice a Rakov.

K ustanovení včelařské organizace v Soběchlebích došlo v době, kdy bylo započato se zakládáním JZD na celé oblasti Záhoří. Jak pokračovala socializace na vesnicích, začalo ubývat pastvy mimo dosah doletu včel. Včelaři rychle začali stavět kočovné vozy na přísun k těmto plodinám. Prvními průkopníky byli v Soběchlebích Vymětalík Josef a Machaček Ladislav, postupně se přidávali ostatní. V období mezi 70. – 80. Léty minulého století byla polovina včelstev v organizaci na kolech. Včelaři byli za kočování odměňováni asi 100 Kč za řepku, 140 Kč za jetel a u ostatních plodin dle dohody se smluvním JZD. Po roce 1989 začalo kočování upadat a část včelařů přestala mít o kočování zájem.

Od založení organizace se včelaři setkávali s běžnými onemocněními, nosematóza, nebo zvápnění plodu. Zlom nastává v roce 1991, kdy na katastru obcí Hlinsko, Kladníky a Lhota je lán jetele na semeno obsazen kočovníky z jiných organizací. Dochází k zavlečení roztoče varroa a destructor. Se zavlečením tohoto roztoče začíná probíhat léčení plodu pomocí pásků, ale výbor ZO ČSV Soběchleby zjišťuje, že toto léčení je nedostatečné a hledá nové řešení. V roce 1996 se kupuje agregát na léčení aerosolem. Léčení je prováděno u všech včelařů. V roce 2002 se koupil druhý agregát a v roce 2005 se nakoupil třetí agregát, aby odpadlo přejíždění z vesnice do vesnice.

Včelaři na Záhoří se moc nevěnovali chovu matek. Všechno nechávali přirozenému vývoji, podle toho taky úroveň včelařství vypadala. Nízké výnosy medu a hlavně hodně rojů. Prvním průkopníkem v chovu matek byl přítel Vymětalík Josef ze Soběchleb a přítel Macháček Ladislav ze Soběchleb. Bylo pořádáno několik akcí s ukázkou chovu pro místní včelaře. Jednalo se o rozchování včelí kraňky. V důsledku toho se o chov začínají zajímat i jiní členové organizace. V Oprostovicích přítel Emil Zavadil a v Dolních Nětčicích přítel Miroslav Matula. Začíná se pracovat s inseminovanými matkami z výzkumného Ústavu včelařského v Dolu a jeho odloučeného pracoviště v Prostějově. S výsledky práce není spokojenost, projevuje se bodavost včel. Hledá se jiné řešení. Zkouší se matky od přítele Havlína a matky ze včelína z Pekařova. Dochází k podstatnému zlepšení jak ve výnosech medu, tak i v mírnosti včel a hlavně omezení bodavosti. 

Změnil se i způsob ošetřování včelstev. Dne 16. 6. 2001 byl OV ČSV Přerov uspořádán kurz chovu matek na včelíně V Dolních Nětčicích u přítele Miroslava Matuly. Zde na včelíně u přítele Miroslava Matuly jsou také každoročně pořádány přednášky, týkající se všech otázek spojených se včelařením.

V letošním roce uplyne 55 let od založení včelařské organizace v Soběchlebích. Členy organizace jsou včelaři z obce Soběchleby, Dolní a Horní Nětčice, Rakov, Radotín, Oprostovice, Bezuchov, Lhota, Hlinsko, Kladníky a Žákovice. V současné době má organizace 48 členů a obhospodařuje 517 včelstev.

Antonín Otáhal

Historie včelařství našich předkůHistorie včelařství našich předků

Nabývání nových zkušeností v chovu včel
Nabývání nových zkušeností v chovu včel

Včelaření v dnešní době
Včelaření v dnešní době

Počasí

Úterý Polojasno 10/-1 °C
Středa Polojasno 15/1 °C
Čtvrtek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 15/5 °C
Pátek Zataženo 14/6 °C