Odkaz na stránky: Facebook
Dny, týdny a roky neúprosně odměřují čas, který zapadá do dálek minulosti.
Zapadá, ale nezaniká. Vrací se k nám ve vzpomínkách, zůstává uchován v historických záznamech. Vzpomínáme-li na události již dávno prožité, říkáme často „vidím to jako dnes“, protože se nám vše vybavuje v paměti, jakoby se to opravdu stalo dnes, uvědomujeme si, že se velmi mnoho změnilo a to k lepšímu.
V roce 1891 byl sepsán protokol o založení spolku, společně s obcí Radotín, který podepsalo 9 členů představenstva za souhlasu všech občanů. Starostou hasičů byl zvolen Josef Kocián a velitelem Jan Zámorský. Sbor čítal 27 členů.
V roce 1892 byla zakoupena stříkačka na ruční stříkání, ke které bylo potřeba až 12 osob na obsluhu. V roce 1895 se počalo stavět hasičské skladiště, které bylo kolaudováno v lednu v roce 1902, za přítomnosti c. k. okresního hejtmana a inženýra z Nového Jičína a deseti členů obecního výboru. V roce 1928 byla zakoupená motorová stříkačka.
O rok později byla ustavena Samaritánská stráž, jako odbor župy, která pořádala každým rokem samaritánské kurzy pro všechny sbory. Každým rokem se konal také župní sjezd v sídlech jednotlivých sborů. V Soběchlebích se konal v roce 1932.
V roce 1952 se v Soběchlebích na návsi konala okresní hasičská slavnost. Od roku 1969 se začalo uvažovat o výstavbě nové hasičské zbrojnice, což se po jednáních také uskutečnilo a zbrojnice byla vybudována v přízemí Národního výboru. V roce 1971 byla hasičská zbrojnice slavnostně otevřená. V tomto roce byl také pořízen přívěsný vozík s požárním čerpadlem PS12. O sedm let později bylo obci přiděleno nové zásahové vozidlo AVIE, která slouží dodnes a sbor se o ni pečlivě stará.
V roce 1969 založil Josef Lukáš družstvo mladých požárníků, které se zúčastňovalo okresních soutěží. V roce 1976 uspořádal sbor okresní kolo mládeže v trojboji ČSPO.
V roce 1980 byl založen místní výbor Svazu požární ochrany, který koordinuje činnost jednotlivých SPO v obvodu působnosti MNV Soběchleby. V roce 1984 při celkovém hodnocení činnosti SPO se Soběchleby umístily na1.místě.
V roce 1990, kdy byl zrušen Národní výbor a hasiči dostali zpátky svůj název sbor dobrovolných hasičů, obec zakoupila nové vybavení.
V červnu 1991 proběhly oslavy ke stému výročí založení sboru. V té době sbor čítal 46 členů. Od 1. srpna 1991 se náš sbor stal akcionářem hasičské pojišťovny.
Od roku 1992 po dvouleté přestávce pokračoval ve vedení kroužku mladých hasičů bývalí člen mladých hasičů bratr Zdenek Polcer, který vede mladé hasiče spolu s manželkou Michaelou dodnes. Aktivně se při trénování také zapojuje sestra Jaroslava Sehnalová a bratr David Skřičil. Ve sboru pracujeme s mládeží od 4 do 11 let, ti jsou zařazeni do kategorie mladších žáků a od 11 do 15 let, což jsou žáci zařazeni do kategorie starších žáků.
Mladí hasiči se každým rokem zúčastňují mnoha pohárových soutěží, které jsou zařazeny do VC OSH Přerov a Středomoravského poháru mládeže, kterého jsme jedním ze zakladatelů. Na všech pohárových soutěžích dosahují vynikajících výsledků. Od roku 1999 pořádá náš sbor také svou vlastní pohárovou soutěž mladých hasičů, a to vždy první sobotu v září. Soutěže se pravidelně zúčastňuje přes 40 družstev mladých hasičů, což svědčí o velikou pochvalu nejen vysoké úrovni.
Od roku 1999 se stal náš sbor spolu s obcí a OSH Přerov pořadatelem okresního kola Hry Plamen. Tato soutěž se u nás pořádala po 3 roky. V roce 2000 náš sbor zajistil také pořádání krajského kola mladých hasičů. Za tyto pořádání jsme získali poděkování nejen z okresu, ale i z kraje.
V roce 2009 se náš sbor stal členem MAS Záhoří – Bečva, a.s.. V rámci tohoto členství jsme se zúčastnili pracovní návštěvy v Gmině Prószków, kde jsme se dohodli na projektu budoucí spolupráce a aktivit s využitím financování za podpory Fondu příhraniční spolupráce 2007-2013 Česká republika – Polská republika.
V březnu 2010 jsme podali žádost na Fond mikroprojektu Euroregionu Praděd pod názvem „Moravsko-opolská všestranná soutěž mladých hasičů.“ Cílem tohoto projektu bylo uskutečnění hasičské soutěže mladých hasičů z ČR a Polska. Vytvoření dlouhodobého a funkčního partnerství a vzájemné spolupráce, porovnání zdatnosti, zručnosti a dovednosti v požárním sportu. Navázáním vztahů mezi mladými hasiči z ČR a Polska, čímž je využito volnočasové aktivity dětí a mládeže a předáváním zkušeností v hasičském sportu.
První setkání se uskutečnilo 3. a 4. září 2010 v Soběchlebích. Polští mladí hasiči se plně zapojili do pohárové soutěže v požárním útoku spolu s mladými hasiči z mnoha sborů z České republiky.
Druhé setkání se uskutečnilo 11. září 2011 tentokrát v Polsku, v obci Ligota Prószków. Zde proběhla taktéž soutěž mladých hasičů. Naše dvě družstva mladých hasičů v kategorii mladších i starších žáků vyhrály. Odvezli jsme si spoustu cen a hlavně hodně zážitků.
Třetí setkání uskutečnilo 4. - 7. července 2012 v Soběchlebích pod názvem „Hasiči-sport-příroda, Moravsko-opolské přátelství 2012“. Tentokrát se jednalo o všestranné závody. Mladí hasiči spolu s polskými ve smíšených družstvech si zazávodili ve štafetách, ve střelbě a v plavání. Večer při workshopu se seznamovali s českým a polským nářečím, pro překonání jazykové bariéry, které přispělo ke snazšímu dorozumívání mezi všemi.
Sbor se aktivně podílí na mnoha akcích pořádaných obcí. Každý rok pořádá sbor Hasičský bál, Masopustní vodění medvěda, lampionový průvod, předhodovou zábavu a Mikulášskou nadílku.
Michaela a Zdeněk Polcerovi
Moravsko-opolské přátelství 2012