Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1
Záhorský cykloorienťák 2024
2
Drobečková navigace

Úvod > Organizace a spolky > Spolky > TJ Sokol

TJ Sokol Soběchleby, z.s.                       OLK.png

V roce 2013 si TJ Sokol Soběchleby připomíná 80 let od svého vzniku, což je nejlepší důvod k připomenutí její historie a činnosti od počátků až po současnost.

Přestože k založení Tělocvičné jednoty Sokol došlo již 12. září 1920, je dnes za oficiální datum považován 1. leden 1933, kdy byl z fotbalového kroužku založen Sportovní klub Soběchleby, v dokumentech označovaný jako S. K. Soběchleby. Jako zakladatelé jsou uváděni ze Soběchleb: Václav Podmětal, Vladimír Vymětalík, Jaroslav Hradil, Josef Holíbka, Vojtěch Skopal, ze Simře: Antonín Sehnal, z Radotína: Josef Cáb, František Palík, František Matějíček, Jaroslav Horák, Ladislav Ordelt, Antonín Dolák.

Zpočátku se kopaná hrála na návsi a na zahradách, později se podařilo dohodnout zapůjčení pastviny u mostu v Símři, na které se však kvůli její velikosti hrálo jen v 7 hráčích. První utkání s 11 hráči se tak uskutečnilo roku 1935 v Lipníku nad Bečvou a skončilo vítězstvím domácích 4:1.

Roku 1942 nastávají klubu problémy s hřištěm v Símři, jelikož majitel pozemku nechtěl dále hraní fotbalu povolit.

Obecní zastupitelstvo proto přenechává sportovnímu klubu část pozemku obecní louky „na Zbeléku“. Po nezbytných úpravách je 25. července 1943 hřiště slavnostně otevřeno a v roce 1945 jsou u hřiště postaveny dřevěné šatny pro hráče.

Přestože hlavním sportem v rámci sportovního klubu byl fotbal, nesmíme zapomínat i na ostatní aktivity. Z dobových záznamů lze vyčíst informace o činnosti hráčů házené, roku 1936 vznikl odbor hokeje, ve stejném roce přibyl i stolní tenis, na začátku roku 1939 byly zřízeny odbory šachový a volejbalový.

Po skončení 2. světové války došlo z důvodu nedostatku hráčů ke sloučení S. K. Soběchleby s Tělocvičnou jednotou Sokol. Od roku 1948 vystupuje oddíl pod názvem Tělovýchovná jednota Sokol Soběchleby.

Za významný lze také považovat rok 1957, kdy bylo vyslyšeno volání po novém hřišti za sokolským hřištěm. Toto nové sportoviště bylo slavnostně otevřeno 9. října 1960.
Pro cvičení členů Sokola byl poskytnut sál místního kina Charita, kam chodili cvičit i žáci školy, a to až do roku 1982, kdy je postavena nová tělocvična. Rovněž probíhají další úpravy a vylepšení zázemí na fotbalovém hřišti (oprava střechy šaten, odstranění starých laviček a zábran za brankami a vybudování nových, postavení nových střídaček, oprava a nátěr laviček na výletišti a podél hřiště, úprava chodníků na výletišti, oprava a nátěr branek a vymalování šaten).  V letošním roce se navíc podařilo získat dotaci na generální rekonstrukci fotbalových šaten. Protože v rámci TJ Sokol Soběchleby pracuje nebo pracovalo více oddílů, je důležité se zmínit i o jejich činnosti.

Základní a rekreační tělesná výchova – členové se zaměřovali na kondiční, pohybové a posilovací cviky, cviky na žíněnkách a na nářadí. Vrcholem činnosti byly nácviky na spartakiády.
Po roce 1989 cvičí pravidelně jenom ženy a i jejich činnost postupně upadá. Ke změně dochází až roku 1994, kdy byla obnovena činnost oddílu žen zaměřená nejprve na aerobní cvičení, postupem času se přidal i aerobik, kondiční cvičení, zdravotní cvičení pro starší ženy a cvičení pro děti. Současně oddíl pořádal i spoustu kulturních a společenských akcí – plesy, dětské karnevaly, sportovní a dětské dny, výlety, burzy oblečení a sportovních potřeb a další.
Stolní tenis – závodně se začal hrát stolní tenis v Soběchlebích v roce 1977 a hrál se až do roku 1988. Tréninky probíhaly nejdříve v sále kulturního domu, později se činnost přesunula do nové tělocvičny. Od roku 1984 se oddíl více zaměřil na práci s mládeží, začal fungovat i kroužek při základní škole. I přes několik úspěchů hráčů tohoto oddílu začíná činnost oddílu ochabovat a v roce 1989 se stolní tenis v Soběchlebích přestal hrát.

Volejbal – první vlna nadšení pro volejbal se datuje na počátek 80. let. Nejdříve se zájemci scházeli občas na sokolském hřišti, později se začaly organizovat turnaje (oblíbený Gulášový turnaj), oddíl se účastnil též tradičních okresních turnajů neregistrovaných hráčů v Henčlově a na Veselíčku. Významné byly též přátelské kontakty se Sokolem Dřevohostice. Družstvo se též několik let pravidelně účastnilo Přerovské amatérské ligy. Po krátkém útlumu ožívá znovu volejbal díky úsilí Karla Zlámala a Františka Hlaváče, kteří při ZŠ zakládají kroužek volejbalu. Poté se začíná rozjíždět volejbal i pod TJ Sokol, scházejí se jak mladí tak i zkušení hráči a začínají se opět pořádat turnaje Vánoční a Májový. V současné době je volejbal opět v útlumu a nevykazuje žádnou činnost.

Důkazem toho, že naši členové se umí prosadit i na celostátní úrovni, je příběh Romana Párala, který se rozhodl věnovat dráze fotbalového rozhodčího. Tuto činnost začal v letech 1997/1998 v okresních soutěžích, ze kterých již za půl roku povýšil do krajských soutěží. Zde působil sedm let a dalších šest let strávil v divizi a moravskoslezské lize. Pak přišel prozatímní vrchol jeho rozhodcovské kariéry, jelikož v soutěžním ročníku 2011/2012 byl zařazen na nominační listinu první a druhé ligy jako asistent rozhodčího. V tomto ročníku nastoupil ke třem utkáním 1. ligy: Baník Ostrava – Hradec Králové, Dukla Praha – Baník Ostrava a České Budějovice – Liberec. Ve druhé lize nastoupil jako asistent v 15 zápasech a jako hlavní rozhodčí odřídil několik zápasů v dorostenecké lize. V současnosti vykonává funkci předsedy OFS Přerov, zároveň je i členem výkonného výboru Olomouckého krajského fotbalového svazu O-KFS.

Závěrem je důležité upozornit na to, že tento článek je jen stručným výčtem činnosti TJ Sokol Soběchleby. Podrobné informace včetně množství historických fotografií jsou obsahem publikace vydané u příležitosti 80 let trvání fotbalového oddílu v Soběchlebích.

Tabulka-podzim 2016.pptx

fotbalisti.png

Soběchleby - muži - 2016

7. ročník turnaje v malé kopané - nástup družstev

7. ročník turnaje v malé kopané (červenec 2013) u příležitosti 
výročí 80. let kopané  - nástup dřustev.

Stará garda
"Stará garda" u příležitosti oslav 80 let kopané, dne 6. července 2013.

Soběchleby - Prószkow
Soběchleby vs. Prószkow - přátelské utkání u příležitosti
výročí 80. let kopané.

Soběchleby 2013
SOBĚCHLEBY 2013

OLK.png

 

Počasí

Pátek Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 22/12 °C
Sobota Oblačno až zataženo s občasným deštěm 18/15 °C
Neděle Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 23/15 °C
Pondělí Zataženo 20/14 °C