Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26
Vakcinace psů
27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Organizace a spolky > Spolky

Spolky

SPOLKOVÝ ŽIVOT V SOBĚCHLEBÍCH

Naše obec žije bohatým společenským životem, jehož součástí je zachování lidových tradic. V každém roce naši hasiči při zahájení masopustu v různých převlecích a maskách vodí medvěda v masopustním průvodu obcí. V období Velikonočních svátků po odletu zvonů chodí kluci po celé vesnici „klapotat“. Také fotbalisté TJ Sokol přispívají každým rokem k udržování lidových tradic postavením a slavnostním kácením májky. Své místo ve společenském životě obce mají pravidelné, velmi oblíbené, předvánoční výstavy ručních prací a výrobků. K největším svátkům v obci patří srpnové „Hody“ zasvěcené patronce našeho kostela Nanebevzetí Panny Marie.

V naší obci pracuje 9 neziskových organizací a 1 volné sdružení: TJ Sokol, sbor dobrovolných hasičů, český svaz včelařů, rybářský spolek, myslivecký spolek Hubert, honební společenstvo Soběchleby-Radotín, sdružení rodičů a přátel školy, skupina mladých Plši, sdružení rodin Spolčo a volné sdružení seniorů.

TJ Sokol se velmi aktivně zapojuje do společenského dění v obci jako jsou například májové oslavy, hodové slavnosti či ukončení roku. Mnoho času také věnují úklidu a údržbě budovy šaten, víceúčelovém areálu výletiště a fotbalovému hřišti.

Na stejnou úroveň však můžeme zařadit i činnost sboru dobrovolných hasičů. Příkladná je zejména jejich práce s nejmladší generací. Každým rokem se účastní okresní soutěže Plamen a všech okresních a oblastních soutěží v požárním sportu. Počátkem září pravidelně pořádají oblastní soutěž mladých hasičů v požárním útoku, kterého se účastní na 60 sborů. Soutěž je velmi oblíbená a má vysokou úroveň. Jejich úspěšnou a v obci oblíbenou akcí je také každoroční lednový hasičský bál. SDH pomáhá obci na všech úsecích. Pořádají vodění medvěda, spolupracují při májových a hodových slavnostech, i při budování v obci. Velmi záslužná je práce našich včelařů, kteří i přes různá onemocnění včelstev dále pokračují v bohulibé činnosti. Zde vidíme největší problém v příliš vysokém průměrném věku členské základny.

Aktivní jsou také rybáři, kteří se starají o okolí biologických rybníků a vodní nádrže Makča. Pravidelně každým rokem v červnu pořádají na vodní nádrži Makča rybářské závody. Vlastními silami si pro svou spolkovou činnost zde zbudovali rybářkou boudu.

Sdružení rodičů a přátel školy pomáhá zejména základní a mateřské škole při naplňování jejich povinností, při zlepšování prostředí ve školních budovách a celém školském areálu. Pravidelně pořádají dětský karneval, den dětí nebo školní akademie.

Radost máme z dospělých z řad učitelů, rodičů, dětí, i dalších, kteří svůj volný čas věnují a pořádají v rámci skupiny Plši pro ně zábavná a soutěžní odpoledne ve venkovním sportovním areálu, v tělocvičně a na své táborové základně v Dolních Nětčicích.

Mysliveckému spolku Hubert byla v roce 2011 pronajata honitba, čímž se oživila jejich činnost a v současné době jsou velmi aktivní. Členové spolku se starají o pořádek v mysliveckém areálu a jeho okolí a pomáhají při výsadbě stromů v obecním lese.

hřiště Soběchleby

Počasí

Středa Polojasno 10/5 °C
Čtvrtek Skoro jasno 10/4 °C
Pátek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 9/2 °C
Sobota Zataženo 8/3 °C