Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 1 2
Rockový ples
3
4 5 6 7 8 9
XVII. reprezentační Záhorský ples
10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > HASIČI RADÍ: Když nebudou v hlásiči baterie, život vám nezachrání...

HASIČI RADÍ: Když nebudou v hlásiči baterie, život vám nezachrání...Požární hlásič bez baterií? Když začne hořet, může vás to stát i život. O tom se přesvědčila majitelka bytu v Olomouci, když v novém bytovém domě na konci ledna začalo v přízemí v místnosti na odpad hořet. Požár plastových kontejnerů vyvinul takové množství kouře a jedovatých zplodin, že se začaly šířit i do společných prostor, chodeb a hlavně do bytu přímo nad odpadem. 

Majitelka požár nahlásila, až se do bytu valil kouř, už se z něj nestačila bezpečně dostat ven. Pomohli jí přivolaní hasiči, kteří ji zachránili i s kočkou a vyvedli ji silně zakouřenými chodbami ve vyváděcí kukle ven.

Požární hlásič, který v novostavbě měla majitelka nainstalovaný, byl podle zjištění našeho vyšetřovatele bez baterií. Žena měla velké štěstí, jelikož jedovaté zplodiny a kouř v bytě zpozorovala a stihla zavolat pomoc ještě včas. Když by k požáru došlo v noci, nefunkční požární hlásič by na hrozící nebezpečí neupozornil, událost by mohla skončit tragicky a se škodami v řádech milionů korun.

Připomínáme proto, že všechny novostavby musejí mít požární hlásiče. Doporučujeme, aby lidé tímto zařízením vybavili i starší nemovitosti. Neméně důležité je pak udržovat je v provozuschopném stavu.  

Zařízení vyjde na pár stokorun. Při koupi požárního hlásiče či detektoru se řiďte následujícími radami:

  • Hlásiče musíte povinně instalovat ve všech nových objektech. Doporučujeme pořídit přístroj také do staršího domu nebo bytu.
  • Hlásič kupujte pouze u specializovaného prodejce, výrobek musí odpovídat platným normám. Při instalaci postupujte podle návodu výrobce.
  • Zařízením vybavte všechny obytné místnosti bytu či domu. Nezapomeňte na garáž. Pokud instalujete jeden hlásič, umístěte ho do centrální části bytu, například do chodby. Pokud budete instalovat hlásič v kuchyni, umístěte jej v dostatečné vzdálenosti od míst, kde se vaří.
  • Hlásič neumísťujte v prašných a vlhkých prostorách, jako jsou koupelny, či v prostorách s vysokou koncentrací cigaretového kouře, výparů barev, rozpouštědel a výfukových plynů.
  • Hlásič pravidelně udržujte a kontrolujte podle návodu výrobce. Na vybité baterie sám upozorní akustickým signálem.

https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-radi-kdyz-nebudou-v-hlasici-baterie-zivot-vam-nezachrani.aspx

 

ViewImage.png


Počasí

Neděle Skoro jasno 14/7 °C
Pondělí Zataženo 12/4 °C
Úterý Oblačno až zataženo s občasným deštěm 11/6 °C
Středa Polojasno 11/4 °C